1‑fasmotorer är ett smidigt val där trefas saknas, till exempel i mindre maskiner, fläktar och fastigheter.
Busck erbjuder motorer för både lättare starter (serie MY) och applikationer med högt startmoment (serie ML). Sortimentet sträcker sig från 0,06 till 2,2 kW och finns normalt för snabb leverans direkt från lager.
Busck 1‑fasmotorer, MY och ML
1‑fasmotorer delas in i olika typer beroende på konstruktion och startbehov. Vanligast är motorer med driftkondensator (MY) för enklare startförhållanden samt motorer med start- och driftkondensator (ML) för applikationer med högt startmoment.
Busck ML – för applikationer med högt startmoment
Dessa motorer är utrustade med två kondensatorer, där den ena kopplas bort med en centrifugalbrytare eller relä när motorn når sitt varvtal. Kombinationen ger goda startegenskaper samtidigt som motorn får stabil och effektiv drift, även vid krävande applikationer.
Busck MY – för enklare starter
Dessa motorer är utrustade med en driftkondensator och är konstruerade för stabil och driftsäker gång i applikationer med lägre startmotstånd. Konstruktionen ger mycket goda egenskaper under normal drift, men ett lägre startmoment än ML-serien. Motorerna är därför ett utmärkt val för applikationer med lättare startförhållanden, såsom fläktar och centrifugalpumpar.
Motorerna är tillverkade enligt europeisk standard IEC 34‑1 och levereras i aluminium med ytskikt i RAL 9005. Effektområdet sträcker sig upp till 2,2 kW och finns normalt för snabb leverans direkt från lager.
Så fungerar 1‑fasmotorer
För att en elmotor skall vara självstartande krävs ett roterande fält i motorn. I en 3-fasmotor åstadkommes detta genom fasförskjutningen i de tre faserna. I en 1-fasmotor krävs en extra lindning som matas med en spänning fasförskjuten i förhållande till spänningen över huvudlindningen.
